25.5.2012

פריצת דיסק ובלט דיסק


פריצת דיסק

הדיסק הוא חלק גמיש הנמצא בין שתי חוליות הגב ומאפשר את תנועתן. תפקידו למנוע חיכוך בין העצמות ולשמש בתור ספוג ובולם זעזועים.


הסחוס בנוי משני חלקים חלק חיצוני של מעטפת וחלק פנימי של ג'ל נוזלי. תנועות פתאומיות או חבלות עלולות לגרום לסדק במעטפת, הג'ל יכול לדלוף החוצה מצב המכונהפריצת דיסק.
דיסק שפורץ בולט לתוך תעלת השדרה, אשר מכילה מערכת של עצבים שיורדים ומעצבבים את כל הגוף בתחושה ובתנועה,הדיסק עלול ללחוץ על העצב ולגרום לכאבים עזים, בעיקר בגפיים.
הכאב תלוי בגובה העצב ובחוליה שבה הדיסק בולט, חשוב להבין שהכאבים לא נובעים רק מפריצת הדיסק והלחץ הנגרם בגינו אלא גם ובעיקר (כ- 80% מהמקרים) מהתגובה הדלקתית הקשה המלווה והנובעת מהפריצה. התגובה הדלקתית שמאופיינת בתהליך בצקתי מערבת ולוחצת על מוצא העצב הסמוך. פריצת הדיסק המלווה בדלקת גורמת להפעלת העצב ולתחושת כאב, שמקרין מאזור הפריצה אל הגפה ולתחושת נימול.
בחוליה שבה הדיסק בולט, חשוב להבין שהכאבים לא נובעים רק מפריצת הדיסק והלחץ הנגרם בגינו, אלא גם עבור 80% מהמקרים הכאב נובע מן התגובה הדלקתית הקשה המלווה והנובעת מהפריצה. התגובה הדלקתית שמאופיינת בתהליך בצקתי מערבת ולוחצת על מוצא העצב הסמוך. פריצת הדיסק המלווה בדלקת גורמת להפעלת העצב ולתחושת כאב, שמקרין מאזור הפריצה אל הגפה ולתחושת נימול.
כאשר ישנו לחץ מכני ישיר על העצב כתוצאה מהפריצה (רק ב- 20% עד 30% מהמקרים של פריצת דיסק), הלחץ כרוני או אקוטי, עלול לגרום לחולשה בכף הרגל, לשיתוק ואף לפגיעה בשליטה על סוגרים ולאי שליטה על שלפוחית השתן ופי הטבעת לכן במקרה של לחץ עם חוסר ניורולוגי האופציה היא רק ניתוחית.בלט דיסק
תופעה זו מתרחשת כאשר הרקמה הקשיחה ההיקפית, מתרופפת במקצת והדיסק עצמו בולט. זהו מצב קל יותר מפריצת דיסק. מידת הכאב וחומרתו תלויה במידת מעורבות הדיסק ומידת הלחץ המופעל. סיבות נוספות כמו גיל, עודף משקל ושחיקה ניוונית, עשויות לגרום לדיסק לבלוט אחורנית או לצדדים ובכך ליצור לחץ על חוט השדרה או על העצבים, לחץ זה הינו המקור לכאבי גב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה